Wrażliwy, bystry
i energiczny

Toy rosyjski to maleńki, wysokonożny psiak występujący w dwóch odmianach: długo- oraz krótkowłosej. Jest pieskiem wrażliwym, bystrym, energicznym. Lubi szczekać. Nie jest wylewny w stosunku do obcych osób, ale się ich nie boi. Jak na rasę miniaturową, jest niezłym długodystansowcem. Jego budowa oraz predyspozycje psychiczne – aktywność i chęć do zabawy – czynią z niego również świetnego kandydata na zawodnika agility.

amenitapoloniafci_black

Hodowla

Mibleck (FCI) PESTKA’ FULLHOUSE

Młodzieżowy Champion Polski Champion Polski

dyplom champion toy rosyjski

Dorosły championat

 • CACIB Dog Show Katowice
  19.03.2017 (sędzia Tino Pehar) – klasa pośrednia, 1 miejsce, ocena doskonała,  medal złoty CWC
 • VI ExpoSilesia – DogShow Sosnowiec 
  29.01.2017 (sędzia Małgorzata Jung) – CWC, BOB. Klasa pośrednia. Najlepsza Dorosła Suka, ocena doskonała, lokata 1;
Młodzieżowy Championat Polski
 • 56 Krajowa Wystawa Psów Rasowych
  Chorzów, 10.09.2016. Klasa młodzieży (sędzia Aleksandra Świsulska). Zwycięzca Rasy, Najlepszy Junior w Rasie, Zwycięzca Młodzieży, ocena doskonała, lokata 1;
 • XI Wakacyjna Krajowa Wystawa Psów Rasowych 
  Będzin, 30.07.2016. Klasa młodzieży (sędzia Janusz Opara). Zwycięzca Rasy, Najlepszy Junior w Rasie, Zwycięzca Młodzieży, ocena doskonała, lokata 1;
 • 2 Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych (CACIB)
  CzęstochowaKonopiska, 23-24.07.2016. Klasa młodzieży (sędzia Tatjana Urek). Zwycięzca Młodzieży, Najlepszy Junior, ocena doskonała, lokata 1;
 • VII Krajowa Wystawa Psów Rasowych
  Katowice, 19.03.2016. Klasa młodszych szczeniąt (sędzia Janusz Opara). Najlepsze młodsze szczenię w rasie, cena wybitnie obiecująca;

Nasze szczenięta

PYTANIA I REZERWACJE

Lidia Kot | 605 064 700 | hodowla@amenita.com.pl

FAQ

Najczęściej zadawane pytania DOTYCZĄCE PSIAKÓW
​W naszej hodowli wszystkie szczenięta mają metrykę ZKwP. Nie sprzedajemy szczeniąt bez metryk.

Suczki zazwyczaj są delikatniejsze i bardziej wrażliwe, pieski bywają zadziorne. Zdarzają się też jednak zawadiackie suczki i spokojne, łagodne samce. Niezależnie od płci toye to pieski radosne, żywotne, chętne do zabawy. Mocno się przywiązują do opiekuna i chcą ciągle z nim przebywać. Jest czujny, doskonale sprawdza się w roli „dzwonka alarmowego”, a przy tym zazwyczaj nie bywa jazgotliwy. W stosunku do obcych osób początkowo wykazuje rezerwę, ale dość szybko się zaprzyjaźnia.

Długie łapki czynią z toya wytrwałego spacerowicza – nie męczy się tak szybko jak niektóre miniaturowe pieski o krótszych nóżkach. Toy jest w stanie dotrzymać kroku dorosłej osobie. A jeśli nawet w końcu się zmęczy, bez problemu można wziąć go pod pachę. Jego budowa oraz predyspozycje psychiczne – aktywność i chęć do zabawy – czynią z niego również świetnego kandydata na zawodnika agility w klasie small.

Rosyjski toy potrafi się przystosować do różnych warunków. Może być doskonałym towarzyszem zarówno dla osoby samotnej, starszej, jak i dla młodej, aktywnej. Może być dobrym towarzyszem zabaw starszych dzieci.

Wady

 • dosyć delikatny
 • jeśli mu się na to pozwoli, może „wejść na głowę”
 • bywa bardzo zazdrosny o opiekuna
 • nie nadaje się dla małych dzieci, które mogą mu niechcący zrobić krzywdę

Zalety

 • dosyć wytrzymały jak na rasę miniaturową
 • długowieczny
 • łatwy w pielęgnacji
 • tani w utrzymaniu

Rosyjski toy należy do ras długowiecznych, nierzadko dożywa 17-18 lat. Zwykle też cieszy się dobrym zdrowiem. Jedynie duże w stosunku do pyszczka oczy dość często bywają podrażnione kurzem i są narażone na urazy. Miewają też tendencje do zatykania się kanalików łzowych.

Toy – jako mały psiak, pozbawiony podszerstka – jest raczej mało odporny na wilgoć i zimno. Pielęgnacja sierści jest nieskomplikowana, a linienie prawie niezauważalne. Jedynie u odmiany długowłosej należy co pewien czas sprawdzać włos na uszach, który może się filcować.

Jak wiele małych psów, toy miewa tendencje do odkładania się kamienia nazębnego. Jeśli nie biega dużo po twardym podłożu, należy przycinać mu pazurki.

Na początku XX wieku w Rosji ogromną popularnością cieszyły się angielskie toy teriery. Są to małe, czarne podpalane psiaki w typie pinczera, blisko spokrewnione z Manchester terrierem. Jednak w latach 1920-1950 hodowla tych psów prawie tam ustała. Dopiero w połowie lat 50. miłośnicy rasy rozpoczęli rekonstrukcję lokalnej populacji. Bazowali na psach mieszkających w kraju, z których ogromna większość nie miała rodowodów. Wiele było wśród nich czworonogów w typie popularnych ratlerków, część prawdopodobnie miała domieszki innych ras miniaturowych, m.in. chihuahua.

 

Rosyjscy hodowcy postanowili wyselekcjonować własną rasę, stworzyli więc wzorzec różniący się w wielu punktach od wzorca angielskiego toya, pinczera miniaturowego czy chihuahua. Od tego momentu rozpoczęła się ewolucja nowej rasy.

Początkowo rosyjskie toye miały krótką sierść, ale część z nich była nosicielami genu dłuższego włosa, być może odziedziczonego po chihuahua (te z kolei, pierwotnie też krótkowłose, otrzymały go od papillonów). W 1958 roku przyszedł na świat pierwszy piesek, który stał się oficjalnie zatwierdzonym przedstawicielem tej odmiany. Zdecydowano się ją utrzymać, ponieważ jest bardziej efektowna niż krótkowłosa, ponadto stała się jeszcze jedną cechą odróżniającą nową rasę od innych. Pozwoliło to także zachować większą różnorodność genetyczną, co ma niemałe znaczenie dla zdrowia rasy.

 

Ogromną rolę w tworzeniu tej odmiany odegrała hodowczyni z Moskwy Jewgienia Fominiczna Żarowa. Dlatego odmiana długowłosa została nazwana moskiewskim długowłosym toy terierem. Obecnie nazwę zmieniono na rosyjski toy. We wszystkich krajach poza Białorusią dopuszczalne jest krzyżowanie odmian między sobą.

Poza Rosją (zwłaszcza jej częścią syberyjską) najlepsze toye można znaleźć w hodowlach białoruskich i skandynawskich. Do Polski pierwsi przedstawiciele tej rasy trafili już w latach 60. XX wieku. Jeszcze w latach 80. można było spotkać je na wystawach. Później były coraz rzadsze. Dopiero w tym roku, po uznaniu przez FCI, przybyły do nas aż z Syberii długowłose suczka i piesek.

Początkowo ​ta rasa nosiła nazwę moskiewski toy terrier, dopiero później zmieniono ją na rosyjski toy. Osobniki o dosyć rzadkim umaszczeniu błękitnym podpalanym, tak zwane „gołębie”, są szczególnie cenione i poszukiwane.

AKTUALNOŚCI

NAJNOWSZE INFORMACJE O PIESKACH
toy rosyjski

nowe zdjęcia

14 września 2019
Prezentujemy nowe, aktualne zdjęcia piesków. Suczka jest już zarezerowana - wolny pozostał piesek. Zapraszamy do kontaktu w celu poznania szczegółów.

Nowy miot 2019

5 sierpnia 2019
Miło nam poinformować, że 5 sierpnia 2019 na świat przyszła suczka oraz piesek. Pieski są w ubrawieniu "czarne podpalane" (black&tan). Rodzicami szczeniąt są: J.Ch.Pl, Ch.Pl. Mibleck (FCI) PESTKA FULLHOUSE & J.Ch.RUS. Ch.Rus. Grand CW Artfentezi CHYRNYI PRINTS

KONTAKT

Chętnie odpowiem na każde Państwa pytanie – zapraszam więc do kontaktu telefonicznego lub pozostawienie wiadomości poprzez formularz. 

LIDIA KOT

+48 605 064 700

hodowla@amenita.com.pl